Саксии за цветя – видове, съвети, избор
Всички ние обичаме цветята, затова в днешно време тези красиви растения намират подобаващо място в домовете ни, или в офиса.
Ето и няколко кратки, но основни съвета, за това как да се ориентираме в голямото разнообразие от саксии:
Саксиите се делят на:
- пластични/пластмасови: много популярни и широко използвани. Това са обикновено евтини саксии, по джоба на всеки. Отличават се с голямо разнообразие от форми, размери и цветове;
- керамични - класически в жанра. Те отдавна са спечелили популярност сред градинарите - професионалисти или аматьори;
- саксии, изработени от други материали: стъкло, метал, дърво. Ултрамодерна тенденция в съвременната флористика. Дизайнерите и производителите експериментират с форми, външен вид, създавайки интересни и оригинални продукти.
Но как да си купим саксия за цветя, така че тя да е подходяща за определения вид стайно растение? За да направите това, следвайте съветите, които сме подготвили специално за вас.
Как да изберем саксия?
1. Размерите на съда:
• в саксията цветето трябва да се чувства комфортно. С други думи, размерите трябва да съответстват на кореновата система на растенията. Корените трябва да бъдат поставени свободно в съда, като се осигури пространство от няколко сантиметра между стените и дъното.
• не си струва да се купува по-голяма саксия, защото след поливане, корените на растенията няма да усвоят големите обеми течност. С течение на времето, те ще изгният и растението ще увехне.
2. Формата на съдовете:
• за дървесните растения, купете саксии за цветя с цилиндрична форма. Корените на тези растения са склонни да растат надолу, така че те се нуждаят от повече пространство в долната част на саксията.
• за тревните видове избираме плоските съдове, тъй като тези цветя са склонни да растат странично. Най-добрият вариант е саксия, с приблизително равни височина и ширина.
• при избора на бъдещата форма на саксията се съобразете с гъстотата на короната на растението, за да създадем естетическа хармония на горните и долните части на засаденото цвете.
3. Материали:
• в действителност, растението е непридирчиво към материала, от който е направена саксията. Погрешно е схващането, че пластмасовите съдове излъчват вредни съединения в почвата, които са в състояние да съсипят цветята. В действителност това не е така. В съвременната индустрия отдавна се използват пластмаси, които са абсолютно безвредни за растенията и хората.
• погрешно схващане е и широко разпространеното убеждение, че керамиката "диша". В действителност, това не е така. В грънчарството всички съвременни керамични съдове са покрити с глазура. Още повече, че както в природата, така и в саксията, растението осъществява газовия обмен чрез повърхността на почвата, а не чрез страничните стени.
! Обърнете внимание на наличието и размера на дренажни отвори. Особено, ако си купите евтина пластмасова саксия, в която няма дупки или те не са достатъчно големи, тогава не е трудно да ги направите сами. Най-важното е да не са прекалено много на брой , защото от почвата ще бъдат измити органичните съединения и тя бързо ще изсъхне. Малките дупки също са нежелателни, тъй като те допринасят за застоя на водата и следствие на това – гниене на корените. За повечето растения е необходим дренаж, който обхваща 25-35% от долната част.
И след като се запознахме с основните критерии при избора на саксия за растение за дома или офиса, то сега ни е нужно и самото растение. Разнообразие от цветя в саксия и разнообразни букети от цветя може да намерите в нашия онлайн магазин за поръчка и доставка на цветя BGFlorist.com